Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
23-02-2020 18:30:03

Bakan Murat Kurum AK Parti Teşkilatı İle Bir Araya Geldi

Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik deprem sonrası kente gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün AK Parti İl Binasında AK Parti İl Teşkilatı ile bir araya geldi.

Toplantıya AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık ve Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, AK Parti İl Yöbetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülersem Çopur, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Uğurcan Güleç ve AK Parti İlçe ve Belde Başkanları katıldı.

BAŞKAN GÜRGÖZE:BİZ BİR BAŞKA SOKAĞA GİTME İMKANI YAKALAMAMIŞKEN SİZLER İLİMİZE GELDİNİZ”

AK Parti İl Balkanı Ramazan Gürgöze parti binasında yaptığı konuşmada, “24 Ocak Cuma günü saat 20:55’te ilimizde meydana gelen depremin hemen akabinde daha bir çoğumuz evini terk etmeden, bir başka sokağa gitme imkanı yakalamamışken çok değerli bakanımız 2 bakanımızla birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile ilimize geldiler. O günden bugüne kadar göstermiş oldukları Elazığ’ımıza, Elazığlı kardeşlerimize karşı gösterdikleri bu yakın ilgi ve alakadan dolayı sayın bakanımızın şahsında bütün bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Çok değerli bakanım zat-ı hallerinizin ilimize intikal etmesinden sonra Afet Koordinasyon Merkezinde ve sonraki süreçlerde süreci bizzat yürüterek, Elazığlı hemşehrilerimizin 6.8 şiddetindeki depremde acılarına ortak oldunuz. Onların evlerinin ve iş yerlerini yapılması için çok büyük mücadele ettiniz. Ve o günden bu güne kadar aralıksız bir şekilde sürdürüyorsunuz. Elazığ’daki tüm teşkilatlarım adına ve Elazığlı hemşehrilerimiz adına şahsınızda emeği geçen bürokratlarınıza, bakanlık personellerinize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

BAŞKAN GÜRGÖZE:ELAZIĞ’IMIZDA DEPREMDEN ETKİLENEN İNSANLARIMIZIN ACILARINI PAYLAŞMAYA BÜYÜK BİR ÖNEM VERDİK”

Başkan Ramazan Gürgöze, “Bizler AK Parti Elazığ İl Teşkilatı olarak bu depremin meydana gelmesinin hemen akabinde bir sonraki gün Cumhurbaşkanımız, sizler, genel başkan yardımcılarımız ve bakanlarımızı milletimizle buluşturmaya ve cumhurbaşkanımızın Elazığ programının akabinde önceki dönem başbakanımızın programına eşlik ettikten sonra depremin 3’üncü günü AK Parti İl Teşkilatı olarak özellikle evleri hasar gören orta ve ağır hasar gören vatandaşlarımızla bir arada olmaya, devletimizin sağdığı imkanlarla kurulan çadırları ziyaret ederek onların acılarına ortak olmaya gayret ettik. Depremin 3’üncü günü il yönetim kurulu arkadaşlarımızı 3’er kişilik önce 8 mahallede bir sonraki gün 15 mahallede bir sonraki günde 23 mahallemizde görevlendirerek oradaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını sizlere aktarma noktasında çalışmalarımız oldu. Sonra kadın kollarımız, gençlik kollarımız, belediye ve il genel meclis üyelerimize bu guruplara katarak Elazığ’ımızın her noktasında bütün özellikle il genel meclis üyelerimize ve ilçe başkanlarımıza bu konuda talimatlar vererek vatandaşlarımızın problemlerini bizlere aktarmalarını bizlerinde sizlere aktarması şeklinde çalışmalarımızı yürüttük. O günden bugüne kadar da toplamda ve çok yakın zamanda kadar önceki güne kadar Elazığ’ımızda depremden etkilenen insanlarımızın yaralarına merhem olmaya, onların acılarını paylaşmaya, dertleriyle dertlenmeye, büyük bir önem verdik” diye kaydetti.

BAKAN KURUM: “ELAZIĞ İÇİN GELECEĞİ İÇİN ÇOK DAHA ÖNEMLİ ADIMLARIN ATILDIĞI ADIMLARDIR”

Bugün İran’da meydana gelen ve Van Başkale’yi etkileyen deprem ile Konya Derebucak’taki depreme değinen Bakan Kurum, “Depremlerde yaralanan ve Van Başkale’de hayatını kayıp eden vatandaşlarımız oldu. Tüm depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Elazığ’ımıza ve Malatya’mıza, Van’ımız ve Konya’mıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Biz AK Parti olarak Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 18 yıldır, eser ve proje ürettik. Her zaman vatandaşlarımızın yanında olduk. Bir olduk beraber olduk. Her sorunun üstesinden gelmeyi bildik. Daha önce Afyon'da, Dinar'da, Van'da, Bingöl'de depremle ilgili AFAD'ı hazır hale getirdik. Deprem sonrası vatandaşlarımıza konutları hazır hale getirdik. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Elazığ’da ve Malatya'da aynı hızda aynı kararlılıkla yapacağımızı ifade etmek isterim. İlk önce çadır kentlerimizi kurduk. Bir taraftan çadırlar kurulurken diğer taraftan enkazdan kurtarma ve çalışmalar devam etti. Hasar tespit çalışmalarını depremin olduğu sabah başladık. İlk önce dronlarımız ve İHA'larımızla şehrin üzerinde uçmak şartıyla ne kadar hasarlı bina var. Ağır orta hasarların yoğunluğu ne tarafta var. Bu yoğunluklara göre de tespit çalışmalarımızı yönlendirdik. Sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bin üzerinde personelimizle hasar tespit çalışmalarını 12 gün gibi kısa bir sürede tamamladık. Bir taraftan hasar tespit çalışmalarını yürüttük. Bir taraftan da hemen hemen Elazığ’da gitmediğim hiçbir sokak mahalle kalmadı. Bir beraber olmak suretiyle onların yaraları sarılması adına yapılması gereken projelerin başlangıcını yaptık. Bu projeler bundan sonraki süreçte Elazığ için geleceği için çok daha önemli adımların atıldığı adımlardır. Elazığ bugüne kadar yaptığı en büyük dönüşüm sürecidir. Hem şehir merkezinde hem de rezerv alanlarında konutların yapılması sürecinde bu depremde yıkılan, hasarlı olan ama dönüşmesine inandığımız projelerin başlangıcını yapmış olduk” diye konuştu.

BAKAN KURUM: “ELAZIĞ’DA 19 BİN BAĞIMSIZ BİRİMDEN OLUŞAN KONUT PROJELERİNİ BAŞLATTIK”

Eş zamanlı olarak çalışmaların yürütüldüğünü aktaran Bakan Kurum, “Elazığ ilinde yaklaşık 19 bin bağımsız birimden oluşan konut projelerini başlattık. Yerinde yapabileceklerimizi yerinde yaparken de zemin artı 4-5 geçemeyecek. Mahalle kültürü diyeceğimiz ecdadımızın bize bıraktığı tarihi, kültürü, medeniyeti yansıtacak kemerli Harput mimarisinden özünlenerek yapacağımız evleri inşa etmek için kollarımızı sıvadık. Mustafapaşa'da çok önemli kentsel dönüşüm süreci başlattık. Ağır ve orta hasarlı binaların çok olması nedeniyle bu mahallemizde kentsel dönüşüm süreci başlattık. Yaklaşık 2 bin üzerinde bir bağımsız bölümü içeren bir proje yürütüyoruz. Diğer enkaz alanı olan bölüm Sürsürü'ydü yıkılan binamız ve binamızın etrafındaki 9 binayı da incelediğimiz zaman o binalarında diğer binalardan farksız olmadığını bir kısmının ağır ve orta hasarlı olduğunu tespitini yaptık” ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM: “ELAZIĞ VE MALATYA’DA EŞ ZAMANLI TEMELİMİZİ ATACAĞIZ”

Dönüşüm sürecini başlattıklarını anımsatan Kurum, "Artık temel atma sürecine geldik. Cumhurbaşkanımızın teşvikiyle Elazığ ve Malatya'da eş zamanlı temelimizi atacağız. Yıl sonuna kadar da projelerimizi etaplar halinde bitirmeyi düşünüyoruz. Bir yıl sonra Elazığ bugünden daha yeşil mutlu umutlu bir yer olacaktır. Bu süreçte sadece Mustafapaşa'da ve Sürsürü'de projeler başlatmadık. Abdullahpaşa Mahallesi'nde de çok yoğun bir şekilde hasarlı binaların olduğunu gördük. Hızlı bir şekilde yerinde dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Bunun dışında Çatalçeşme'de de rezerv konutlar üreteceğiz. Yazıkonak Akçakiraz Gümüşkavak'ta yine rezerv konutlar üreteceğiz. Aksaray ve Kızılay mahallelerinde de onlara yakın bir şekilde rezerv konutlarımızı üretiyor olacağız. Rüstem Paşa Mahallesi yine hasarın yoğun bir şekilde görüldüğü bir alanımız. Oraya yönelik de vatandaşlarımıza tebligatlarımızı yapacağız. Tebligatlar süresince Rüstempaşa Mahallesi'nde bin konutluk dönüşüm sürecini yerinde yapacağız. Burada amacımız hiçbir vatandaşımızı mağdur etmemektir. Vatandaşlarımızın bu süreçte en az etkileneceği şekilde de sürecimizi yönetmeye gayret ediyoruz. Bu süreçleri ve projeleri yürütürken sizin yerinize kendimizi de koyarak vatandaşımız bu projeler bittiği zaman burada nasıl yaşayacak ihtiyaçlarını da nasıl giderecek sorunlarını sorarak yapmaya gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

BAKAN KURUM: “ELAZIĞ'DA BİR YIL SONRA SAĞLAM VE GÜVENLİ KONUTLAR OLACAK”

Konuşmasını sürdüren Kurum, “Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde 18 yılda 870 bin bağımsız bölüm ürettik. 2-3 ay önce Cumhurbaşkanımızın teşvikleri ile tüm Türkiye'de 100 bin sosyal konutu başattık. Bir milyon 200 bin başvuru gerçekleşti. Şimdi de kuralarını etaplar halinde çekiyoruz. O projemizde sosyal konutlarımız ile ilgili 90 ve 120 metrekarelik konutlarımız vardı. 90 metrekarelik konutlarımız 150 bin 3+1 konutlarımız da 200 bin civarındaydı. 240 aya varan vadelerle vatandaşlarımıza bu projeleri gerçekleştirmiş olduk. Depremle ilgili de dün Cumhurbaşkanımızla yapmış olduğumuz istişarelerde deprem konutlarının maliyeti en aza indirecek şekilde bir çalışma yürütüyoruz. Deprem konutlarında alt yapı maliyetini vatandaşlarımıza yüklemiyoruz. Tamamını devlet olarak biz karşılıyoruz. Alt yapı maliyetinin tamamını düşüyoruz. Devletimizin vatandaşımızın uygun şekilde ödemesi adına kiranın da altında ödemesi adına belirli çalışmalar yapıyoruz. Vatandaşlarımız rahat bir şekilde ödesinler bir taraftan da hayatlarını idame ettirsinler. Asgari ücret alan bir vatandaşımızın ödeyebileceği şartları hep beraber oluşturacağız. Elazığ'da bir yıl sonra sağlam ve güvenli konutlarında mutlu huzurlu vatandaşlarımız ile birlikte hep beraber gezeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.